Radore Verimerkezi

TÜRKİYE

Network

Veri Merkezi, internet erişimini 3 farklı internet servis sağlayıcısı ile sunmaktadır. Ayrıca Veri Merkezi’nin Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) üzerinden 7 farklı servis sağlayıcı ile peering’i bulunmaktadır.

Enerji

Veri Merkezi‘nin güç kapasitesi 2,1 MW kullanılabilir (beyaz alanlar, iklimlendirme altyapıları ve ofis alanları), 1,6 MW yedek olmak üzere toplamda 3,7 MW’tır. Veri Merkezine ait trafolar orta gerilim ring şebekesine bağlıdır ve böylece iki noktadan besleme ile yedeklenmiştir.

Veri merkezi UPS altyapısında;

5 Gurup UPS Mevcuttur

Sunucu kabinleri iki ayrı UPS grubundan beslenen iki farklı PDU (Power Destribution Unit) ile yedeklenmiştir.

İklimlendirme

Veri Merkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur.

DGN Teknoloji

TÜRKİYE

Network

Yeraltından datacenter’a ulaşan yedekli fiber hatları özel olarak fiziksel olarak korunmakta ve güvenlik kameraları ile bina içi geçiş noktaları izlenmektedir.

Türkiye’de ilk kez kullanılan Juniper marka router-firewall üzerinde sonlanan fiber hatlar yine projelendirilmesi Juniper ile ortaklaşa hazırlanan networke ulaşmaktadır. Layer 3 datacenter network yapısında tüm portlar v-lan olarak ayrılmış durumdadır.

Cat6-UTP HF kablolar ile yapılan network kablolaması ile iç network performansı kusursuz hale getirilmiştir. Tüm fiber ve bakır kablo demetlerinin bağlanmasında kablolara olası zararların engellenmesi için tekstil bağlar kullanılmıştır.

Network trafiği, datacenter içinde bulunan sunucular 7/24 teknik personel tarafından izlenmekte, sunucularda oluşan herhangi bir arıza durumunda ilk müdahale müşteri istekleri doğrultusunda teknik ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Enerji

Şehir şebekesinden bağımsız, orta gerilim enerji hattından yeraltı kablolar ile datacenter’a iletilen elektrik enerjisi, paylaşımsız ve fiziksel olarak korunan trafo üzerinden UPS’lere ulaşmaktadır.

Şebeke enerjisinin kesildiği durumlarda, özel havalandırmalı yeraltı katında bulunan yedekli dizel jenaratörler enerji üretmektedir. Yedekli jenaratör sistemi uzun sürebilecek enerji kesintilerinde 8 saatlik zaman dilimlerinde sırası ile jenaratörleri çalıştırmakta ve olası arıza durumlarının önüne geçmektedir. Jenaratör tarafından üretilen elektrik enerjisi bilgisayar ortamında kontrol edilerek diğer jenaratöre geçiş kararı otomatik olarak verilmektedir.

Şebeke jenaratör geçişleri veya şebeke enerjisinde oluşabilecek herhangi bir dalgalanmaya karşı yedekli UPS sistemi tüm yükü online olarak izlemekte ve filtrelemektedir. Kapasite ihtiyacının 1 fazlası olarak tasarlanan UPS sisteminde, UPS lerin herhangi birinde oluşabilecek bir arıza durumunda yük kesintisiz aktarılmaktadır.

OVH

France

Fransa merkezli olan OVH Verimerkezi, dünya genelinde çok sayıda sistem odasına sahip olan ve dünyanın en büyük verimerkezi şirketlerinden bir tanesidir. Türkiye’de sistem odaları olmaması sebebiyle, Avrupa lokasyon hizmetlerimizin tamamı OVH’dan sunucu kiralanarak sizlere sunulur.

OVH verimerkezi, ücretsiz olarak ddos koruması sağlamaktadır.

OVH verimerkezi ile ilgili daha detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.ovh.ie/aboutus/